language

EkosolFarm KompostBox®


This post is also available in: English

EkosolFarm KompostBox® ile Evsel Organik Atıklarınızı Değerlendirin,

Kendi Organik Gübrenizi Kendiniz Üretin!

Solucan Gübresi ürettiğinizde;

%100 Organik Tohum da temin ederek,

balkonunuzda, bahçenizde %100 Organik Sebze ve Meyve yetiştirerek, sağlıksız kimyasal gıdalar yemek zorunda kalmayacaksınız!

Lezzetli organik yiyecekler yakında yemek masanızda olacak!

ekosol KompostBox Face2


Dünyaya siz de bir imza bırakın.

Evsel atıklarınızı değerlendirerek geri dönüşüme katkı sağlayın.

Çocuklarınızın ve sizlerin sağlığı, ortak geleceğimiz, doğal yaşamın devamı ve dünyanın ekolojik dengesi için

%100 Organik Ürünler kullanın ve kullanımını teşvik edin.

 

 

Ekosolfarm %100 Organik Solucan Gübresi® üretim esnasında tamamen geri dönüşümü esas alan, çevreye duyarlı, toprağa saygılı bir üründür.

 

EkosolFarm KompostBox® Nedir?

En kısa tanımıyla evinizdeki Organik Geri Dönüşüm kutusudur.

EkosolFarm KompostBox® sayesinde, evlerinizden çöp olarak atılan sebze, meyve kabuk ve posaları, yumurta kabukları vs. gibi değerli organik atıkları değerlendirerek, yüksek kalitede %100 Organik Solucan Gübresi’ne dönüştürebilirisiniz.

Solucan Gübresi (Vermicompost) Nedir?

Evsel atıklarınızın EkosolFarm KompostBox® içerisinde bulunan solucanların sindirim siteminden geçmesi sonucu elde edeceğiniz yüksek kalitede %100 Organik gübredir.

 

 

EkosolFarm KompotBox®ın İçerisinde Canlı Solucanlar mı Var?

EkosolFarm KompostBox®ınızla birlikte KompostBox’ınıza koyacağınız evsel atıklarınızı yiyerek %100 Organik Solucan Gübresi üretecek olan, başlangıçta 500 Adet Eisenia Foetida olarak da bilinen Kırmızı Kaliforniya kültür solucanı var.

 

Neden Eisenia Eisenia Foetida Cinsi Solucan?

Toprak solucanları da iyi bir havalandırma aracıdır. Ancak bu cins solucanlar daha iri olduklarından çabuk hareket edemezler ve yedikleri besin maddelerinin tamamını dışkı olarak çıkartmaz, bir bölümünü, büyük olduklarından, kendi ihtiyaçları için kullanırlar. Çabuk üremez ve üretmezler.

Oysa Eisenia Foetida cinsi solucanlar kültür solucanlarıdır. Daha ince olduklarından hareket kabiliyetleri daha fazladır. Daha çok galeri açabilirler.Daha çok doğurganlığa sahiptir ve süratle çoğalırlar. Az miktarda başladığınız solucan sayısı kısa zamanda artacak ve hızlı bir kompostlaştırma yapacaklardır. Daha dirençlidirler ve sindirim sistemlerindeki parçalayıcı enzim sayıları daha fazladır. Daha kaliteli bir gübre elde etmenizi sağlarlar.

 

Solucanlar Kaçar ve Mutfağınıza Balkonunuza Bahçenize Dağılırlar mı?

Hiçbir canlı mutlu oldukları ortamı bırakarak oradan uzaklaşmazlar. Solucanlarımız, sessiz, sakin bir ortamda, doğru beslendikleri sürece KompostBox’ınızın içinde sakin bir hayat sürerler. Siz onları görmeye çalışmadıkça onların bulundukları ortamdan pek dışarı çıkma eğilimleri yoktur.

Eğer solucanlarınız solucan evlerinden uzaklaşıyorlarsa bir besleme veya ortam problemi vardır demektir. Uygulamalarınızı yeniden gözden geçirerek kuralları uygulamaya çalışmak gerekir.

Ayrıca çıkan solucanlar en fazla 50 cm uzaklaşabilirler. Ve ne yazık ki orada da ölürler. Ölen solucanları kutunun içine tekrar koyabilirsiniz.

compost_recycle png

Nasıl Gübre Üretiyorlar?

EkosolFarm KompostBox®ınızı aldığınızda kağıt, karton ve toprak ile KompostBox’ınızın en alt haznesine solucanlara bir “yatak” yapacaksınız. Solucanlarımızla birlikte gönderdiğimiz mama karışımıyla beraber solucanları bu yatağa koyacaksınız. Sonra üzerine boş bir kat hazne koyup, bu hazneye de evsel atıklarınızı koyacaksınız. Solucanlar bu koyduğunuz atıkları yemek için yukarı hazneye çıkmaya başlayacaklar. Ve her kat gübre ile dolduğunda bir üst kata geçecekler. Siz de en alt katta oluşmuş olan gübreleri alıp, bitkilerinizde gübre olarak kullanacaksınız.

 

Solucanlar Ne Yerler?

Bu mucize evsel dönşüm canlıları, otobur oldukları için en çok sebze ve meyve kabukları, yaprak, karton, renksiz mürekkepli kağıt gibi şeyler yerler. En çok sevdikleri ise muz kabuğu, çay/kahve posasıdır.Sevmedikleri ve hatta onlar için ölümcül olan tek şey kimyasal atıklardır.

EkosolFarm KompostBox® Koku Yapar mı?

EkosolFarm KompostBox®ınıza koyacağınız evsel organik atıklar yani sebze, meyve, çay/kahve posası, kağıt vs. solucanlar ile temas edeceği için asla koku, sineklenme, kurtlanma yapmayacaktır. Aslında solucanların bir mucizesi de budur. Vücutlarının üzerinde ve sindirim sistemlerinde bulunan “Sölom” sıvısı evsel atıklarınızın koku, sineklenme vs. yapması engeller.

EkosolFarm KomposBox®taki Musluk Ne işe Yarar?

Bu musluk, solucanlarınızın ürettiği gübrelerden süzülen “Kompost Çayı”nı almak için gerekli olan aparattır. KompostBox’ınızda her gün damlalarla biriken bu “çay” bitkileriniz için en verimli organik besindir.

 

Solucan Gübresi, Bitkilere Faydalı Bir Gübre midir?

Solucan Gübresi, Organik gübreler içerisinde en güçlü, en etkili gübredir.

Amerika Kaliforniya Gıda ve Tarım Birliğinin yaptırdığı Akademik araştırmalara göre; özellikle sebze ve meyve bitkilerinde %70’e varan verim artışı gözlemlenmiştir.

%100 Organik Solucan Gübresi, içeriğindeki organik madde muhtevası nedeniyle toprağın su tutma ve havalandırma kapasitesini arttırır. Solucanların gübreye geçirdikleri vücut sıvıları (Sölom Sıvısı) sayesinde bitkilerde patojenlere karşı direnç oluşturur. Solucanların sindirim sisteminde, çok sayıdaki mikroorganizma taşıyan, azot fikse eden bakteriler ve antibiyotik etkisi yaratacak doğal büyüme hormonları ve enzimler bulunur ve dışkıya yani gübreye geçer ve bitkide büyümede hız ve direnç sağlar.

EkosolFarm KompostBox®  Ünitelerinde Nelere Dikkat Edilmeli?

İlk ne yapmalısınız?

Kompost kutumuzu hazırladıktan sonra sıvı için bıraktığımız haznenin üzerine gelen 1. kata oluklu mukavva, renkli baskı olmayan kağıt, karton koyarak onlar için bir yatak hazırlamalıyız. Sadece bu işlemi başlama aşamasında uygulamak yeterlidir. Eğer her kata bu uygulamayı yaparsanız açtığınız deliklerden solucanların geçişine engel olmuş olursunuz.

 

Ne ile beslenmeliler?

 

SolucanlarNeYer

Mevsimlere göre bu türler değişebilir.

Domates, Biber, Patlıcan, Marul-kıvırcık Lahana, Asma yaprağı, Salatalık, Fasulye, Barbunya kabukları, Muz (çok severler), Havuç Posası (çok severler), Kabak, İnceltilmiş yumurta kabuğu(asidi ayarlar), Yaprak (iğneli ve meşe hariç), Biraz kurutulmuş çim, Sebzelerinizin hasat çıktıları (ufalanmış), Az miktarda toprak, Çay posası (Çok severler), Kahve posası (çok severler) Az miktarda şeker, Maydanoz, Nane (az miktarda), Elma, Armut, Şeftali, Karton, Mukavva, gazete kâğıdı (baskısız),  Hindistan cevizi kabuğu
Et ve süt ürünleri, İğne yapraklar, Portakal, Limon, Mandalina, Suyu alınmamış karpuz, Suyu alınmamış kavun, Yağ,  Renkli Baskılı Kâğıt,  Soğan,  Sarımsak,  Narenciye,  Çekirdek,  Yaprak (iğneli ve meşe),  Ekmek, kek, makarna,  Dergi yaprakları, Patates

Solucanların sindirim sistemleri asidik besinlere karşı duyarlı olduğundan Portakal, limon, mandalina (narenciye türleri), soğan sarımsak et ve süt ürünleri, sirkesinden ve limon suyundan arındırılmamış salata çıktısı bütün, suyu alınmamış karpuz ve kavun kabuğu, ağaç yapraklarından iğne yapraklı olanlar (çam, selvi ve çabuk dönüşmeyen meşe yaprağı) kesinlikle verilmemelidir.

EkosolFarm KompostBox®

Mama nasıl verilmeli?

Bu tamamen sizin bu işe ayıracağınız zamanla ilgilidir.
Solucanlarda diş olmadığından ne kadar küçük hatta posa şeklinde verirseniz o kadar çabuk kompost elde edersiniz.
Kompost kutunuz mutfak çıktınıza yetişemiyor ve çöpünüzü atmaya kıyamıyorsanız bir öğütücüden geçirip suyunu sıkıp buzlukta saklayabilir ihtiyacınız olunca tekrar verebilirsiniz.
Bunların hiçbirine zamanın yok diyorsanız kompost kutunuza bütün olarak ta atabilirsiniz.

Ne zaman kompost elde edersiniz?

Ne kadar solucan o kadar çabuk kompost. Minimum 100 adet solucan ile başlamalısınız. Kompost için ayırdığınız alan ve çıktınızın miktarı ile ilgilidir. Az miktarda solucan üremeyi de yavaşlatır. Mama olarak verdiğiniz yiyeceklerin çoğu sudur. Kısa sürede havaleli mamanız nemini kaybedecek ve azalacaktır. Her solucan kendi ağırlığınca yer ve dışkılar. 40 cm 40 cm bir alanda başladı iseniz 200 -500 solucan ile başlamalısınız.

Solucanların Yaşam Ortamları ve Beslenmeleri İle İlgili Altın Kurallar:

• Solucanlar ışığı ve güneşi sevmezler mamanın veya toprağın içinden çıktıktan kısa bir süre sonra ölürler. Bundan dolayı karanlık bir ortam yaratmalısınız.
• Nemin olduğu ortamlar da hareket edebilirler. Verdiğiniz mamalar yeterince su bırakacaklardır. Ancak yine de nemini zaman zaman kontrol etmeli, özellikle sıcak havalarda dikkat etmelisiniz. Nemsiz olduğunu düşünüyorsanız suyu boca etmeden bir püskürtme aracı ile nemlendirmelisiniz.
• Çok ıslak olursa kağıt ve mukavva takviyesi yapılmalı fazla ıslaklık alınmalıdır.
• Çok sıcağı da çok soğuğu da sevmezler. Ortamları 10–20 °C olursa yeme hızlanır. Aşırı sıcaklarda üst kapağı açarak havalandırma sağlanmalıdır.
• 5 °C nin altında uykuya dalarlar. Sıfırın altında ki derecelerde ölebilirler.
• Kap dolana kadar besinler azar azar verilmelidir.
• Her besini verirken maksimum 5 cm lik yükseklikte beslenmelidir.
• Yukarı çıkmadılarsa besin vermeye ara vermelisiniz.

Solucanlar kaçar ve mutfağınıza balkonunuza bahçenize dağılırlar mı?

Hiçbir canlı mutlu oldukları ortamı bırakarak oradan uzaklaşmazlar. Eğer solucanlarınız solucan evlerinden uzaklaşıyorlarsa bir besleme veya ortam problemi vardır demektir. Uygulamalarınızı yeniden gözden geçirerek kuralları uygulamaya çalışmak gerekir.

Ayrıca çıkan solucanlar en fazla 50 cm uzaklaşabilirler. Ve ne yazık ki orada da ölürler. Ölen solucanları kutunun içine tekrar koyabilirsiniz.

İyi bir mamalama yapılmıyorsa neler olabilir nasıl önlem alabilirsiniz?

• Eğer içinde kurtçuklar oluşuyorsa et-süt ürünleri, yağ veya karbonhidrat türevleri atıyor olabilirsiniz. Bu tür bir besleme yapmamalısınız.
• Eğer kompost kutunuzda sinek ve koku oluşuyorsa az miktarda yaprak, toprak, kâğıt parçaları ve yumurta kabuğu kullanarak pH dengesini sağlamalısınız.
• Solucanlar ölüyorsa besin maddelerine yaşam ortamı sıcaklıklarına, kompostun nemine dikkat etmelisiniz.

 

download-our-catalogEkosolFarm KompostBox® Detaylı Kullanım Kılavuzu’nu Bilgisayarınıza İndirmek için tıklayınız…


EkosolFarm KompostBox®  Satın Almak için tıklayınız…

Diğer Kaynaklar: 

organikoop

Organikoop Projesi* Solucan Gübresi ve Solucanlı Kompost Kutusu (Vermikompost) Sayfası

*Organikoop Projesi insan odaklı çevre ve doğa dostu bilgiyi toplumda yaygınlaştırmayı hedefleyen bir projedir. Bu doğrultuda organik tarım, bahçecilik, apartman bahçeciliği, yalıtım, habitat, enerji, hijyen, kozmetik bakım ve beslenme gibi konulara dokunan bilgi ve tecrübeyi sizlerin de katılımıyla mümkün olabildiğince yaymayı ve geliştirmeyi amaçlıyoruz. 

Screen Shot 2013-06-27 at 01.32.25

 

 
 
Dünyanın en saygın bilgi paylaşım platformu TED‘in Eğitim Portalı TED-Education‘da, Matthew Ross’un Solucan Gübresi ve KompostBox ile ilgili paylaştığı dersinde, evlerde organik mutfak atıklarının nasıl geri dönüştürüldüğü ve nasıl girişimciler için bir iş fırsatı olduğunu anlatmış…
 
Kaynak: http://ed.ted.com/lessons/vermicomposting-how-worms-can-reduce-our-waste-matthew-ross

Google+

Google+