Hangi Solucan Gübresi

Solucan Gübresi Nedir? Hangi Solucan Gübresi Kullanılmalı?

Solucan Gübresi nedir? %100 Solucan Gübresi (Worm Castings) ve Solucan Kompostu (Vermicompost) arasındaki farklar.

EKOSOL TARIM

 

Ekosol Tarım ve Hayvancılık San. Tic. A.Ş. ailesi, 2005 yılından bu yana Türkiye’nin ilk tescilli Solucan Gübresi Üretimi yapan kuruluşu olarak, Solucan Gübresinin yararlarını, tarıma, çiftçimize faydalarını anlatmak üzerine çalışmalar yapmaktayız.

Ülkemizdeki orantısız kimyasal gübre kullanımının azaltılarak, bu organik ve son derece etkili gübreyi çiftçimize tanıtma misyondan yola çıkarak, web sayfalarımızda konu ile ilgili bilgilendirme makaleleri, EkosolFarm YouTube sayfalarımızda bilgilendirme videoları yayınlarken, EkosolBlog sayfalarımızda sıkça sorulan sorulara yanıtlar vermeye, her iletişim talebinde bilgilerimizi, bildiklerimizi tüm şeffaflığımızla paylaşmaya çalıştık.

Bu çalışmalarımızın sonucunda, Türkiye’de Solucan Gübresi ve faydaları hakkında hem üretici çiftçilerimiz hem de hobi bahçeciliği yapan binlerce müşterimiz nezdinde güçlü bir algı oluştuğunu mutlulukla gözlemlemekteyiz.

Öte yandan bu geniş coğrafyada Solucan Gübresi üretimi yöntem ve modellerini paylaşarak, verdiğimiz Katı Formda Solucan Gübresi Eğitim Seminerleri ile, Solucan Gübresi Üretimi yapmak isteyen girişimcilere eğitimler vererek, çiftçimize, hobicilerimize doğru prosesler ile üretilmiş, kaliteli Solucan Gübresi’nin ulaşması için olağan üstü gayret göstermekteyiz.

Son yıllarda Tarım ve Orman Bakanlığı Lisans ve Üretim Sertifikaları olmadan Solucan Gübresi üretimi yapan ve ürettikleri miktarda gübreyi pazarlamaya çalışan girişimcilerin “Solucan Gübresi” algısına verdikleri zararı ise üzülerek takip etmekteyiz.

Bu sebeple Solucan Gübresi’ni arazilerinde kullanmak isteyen çiftçilerimiz, ev, bahçe, balkon, teraslarında kullanmak isteyen hobi yetiştiricilerimiz için %100 Solucan Gübresi ve Solucan Kompostu arasındaki farkları anlatmak ihtiyacı duyduk.

Solucan Gübresi Nedir? 

Hangi Solucan Gübresi kullanılmalıdır?

Bu soruya yanıt verebilmek için biraz solucan gübresi üretim şekillerine göz atmakta fayda var.

Solucan Gübresi

Mucizevi Solucanlardan  İki Tür Gübre Üretilir;

1-Solucan Gübresi / Worm Castings / Vermicast: 

%100 Solucan Gübresi olarak da tanımlanabilir.
Nasıl ki büyükbaş hayvanların dışkısına doğrudan gübre diyorsak, solucanın dışkıladığı maddeye de Solucan Gübresi denmektedir.

Solucanlara verilen mamanın, %100’ünün solucanların sindirim sisteminden geçtiği, doğrudan dışkıladığı, içinde solucanların sindirim sisteminden geçmeyen herhangi bir madde kalmayan ürüne Solucan Gübresi – Worm Castings denir.

Nihai ürün, raf ömrü yüksek, solucan gübresi haricinde başkaca katkılar içermeyen, bitki gelişimi ve beslenmesi için son derece faydalı mikroorganizmalar, mantarlar, bakteriler içeren, özellikle bitki kök ve yaprak gelişiminde sonsuz faydaları olan sölom sıvısı içeren organik bir gübredir. 

2- Solucan Humusu / Vermikompost / Worm Humus:
Solucanlarla mamanın bir arada kaldığı süreye bağlı olarak, içerisinde solucan gübresinin de olduğu, ancak solucanlara verilen mamanın %100 olarak solucanların sindirim sistemin geçmemiş, içinde diğer ayrışmış ve ayrışmamış maddelerinde olduğu kompost karışıma vermicompost / solucan humusu denir.

Üretim şekli gereği, elde edilen son ürün sadece solucan gübresi değil, üretim sürecine bağlı olarak %40 -%60 oranında solucanların sindirim sisteminden geçmemiş mama yani büyükbaş hayvan dışkısı içermektedir.

Bu sebeplerden dolayı bu ürüne solucan humusu, solucan kompostu veya vermikompost denilir. Verm: Solucandan gelen; Kompost : Solucan dışı ayrışmış maddelerden gelen anlamında kullanılmaktadır. Bu nedenle ikisinin bir arada olduğu bu maddeye vermi-kompost adı verilir.

Solucan Gübresi Üretimi
%100 Solucan Gübresi Üretim Ünitesi

Organik %100 Solucan Gübresi Üretim Modeli

Şüphesiz toprağa ve bitkiye kullanımında güçlü ve kesin sonuçlar elde edilen Solucan Gübresi çeşidi Worm Castings yani %100 Solucan Gübresidir.

Worm Casting üretim modeli, solucan yatakları içerisinde bulunan solucanlara verilen %100 büyükbaş hayvan dışkısı veya  %70 oranında büyükbaş hayvan dışkısı ve %30 oranında organik madde (Sebze-Meyve kabukları vb.) karışımından oluşan solucan mamasının solucanlar tarafından yenilerek dışkılaması sonucunda üretilmesidir.

Bu sayede solucan yataklarında solucanların sindiriminden geçmemiş hiç bir madde kalmamaktadır.

Vermikompost Üretimi
Vermikompost Üretim Modeli

Solucan Humusu / Vermikompost  Üretim Modeli

Vermikompost üretim modelinde ise, genelde zemine yığma yapılan solucan mamasının içerisine solucanlar konularak, bu mamanın solucanlar tarafından tüketilmesi ile Solucan Humusu üretilmektedir.

Solucanlar doğası gereği mama arayışında yukarı doğru hareket eden canlılar olduğu için, bu üretim modelinden elde edilen gübrenin sadece %40 ile %60 oranında solucan gübresi içermektedir.

Bu üretim modeli ile elde edilen ürün standart içerik değerine sahip olmayan bir gübredir. Yığınlardaki solucan miktar ve besleme şekline göre gübrenin kalitesi değişkenlik göstermektedir.

Solucan Gübresi Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

1. YASAL İZİNLER
Katı formda (Granül) Solucan Gübresi satın alırken, öncelikle üretici firmanın gerekli yasal tescil, lisans ve izinlere sahip olup olmadığını öğrenmelisiniz. Bu bilgiler ürün paketi üzerinde veya ürün açıklama  mutlaka belirtilmelidir.

Hangi Solucan Gubresi Tarim ve Orman Bakanligi

Türkiye’de Gübre Üretimi izni T.C. Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından verilmekte ve denetlenmektedir.
Üretici kuruluşun ambalajı üzerinde ve web sayfalarında mutlaka T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Çalışma Onay Belgesi Numarası, Tescil Belgesi Numarası ve Lisans Belgesi Numarası bulunması gereklidir.

Bir ürünün ambalajında Organik Tarımda Kullanılabilir ibaresi bulunuyorsa, mutlaka T.C. Tarım ve Orman Bakanlığı ORGANİK TARIM logosunun bulunması gerekmektedir.

Bu logonun yanında T.C. Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından yetkilendirilmiş Kontrol ve Sertifikasyon kuruluşunun logosu ve  sertifika numarası belirtilmelidir.

Bakanlık tarafından yetkilendirilmiş organik tarım sertifikasyon kuruluşlarınız listesi için tıklayınız.

Unutmamalısınız ki, Organik Tarım yapmasanız da Organik logolu bir ürünü güvenle kullanabilirsiniz. Bir ürünün  Organik isim ve logosu olması, tüm üretim proseslerinin kayıt ve kontrol altında tutulduğu, ürün içeriğinde kullanılan her türlü hammaddenin kayıt ve kontrol altına alındığı vb. çok ciddi denetimlerden geçerek üretildiği anlamına gelmektedir. Ve en önemlisi ürün içeriğinde hiç bir kimyasal madde bulunmadığının garantisidir.

Organik olan bir ürünün toprağınıza, bitkinize hiç bir yan zararı olamaz.

2. ÜRÜN PAKETİ VE İÇERİK

Ambalajın üzerinde, gübreyi hangi şirketin ürettiği, açık adresi, iletişim numaraları ve menşei, nerede üretildiği, üretim tarihi ve parti no ibareleri bulunmalıdır.

Katı formda (Granül) Solucan Gübresi mutlaka ağzı kapalı bir ambalajda olmalıdır. Alacağınız ürünü ilk defa sizin açtığınızdan emin olmalısınız.

Katı formda (Granül) Solucan Gübresi ambalajını ilk açtınızda içinden hiç bir sert, rahatsız edici koku hissedilmemesi gerekmektedir. 

Eğer gübrede rahatsız edici keskin bir koku varsa, mutlaka fermente olmamış hayvan dışkısı içermektedir ve depolama/nakliye sırasında içerisinde bitkiye zararlı patojenler ve  bakteriler üremiş demektir.

Toz, granül veya pelet halinde ve mutlaka %25’in altında neme sahip olmalıdır.

Eğer ambalajdaki gübre avucunuza aldığınızda kuru değil ıslak ve yapışkan bir halde ise nem oranı %25’in üzerinde demektir.

Verdiğiniz bedelin ciddi bir kısmını suya ödemiş olabilirsiniz.

Unutmayın %25’in üzerinde neme sahip biri ürün gerçek gramajında değildir.

3. SIVI SOLUCAN GÜBRESİ ÜRÜN AMBALAJI VE İÇERİK

solucan gübresi nedirSıvı Solucan Gübresi ambalajı mutlaka ventil kapaklı olmalıdır. Bu özel kapak tasarımı sayesinde sıvı ambalajına hava girebilmekte ve Sıvı Solucan Gübresi içerinde bulunan faydalı mikroorganizmal yaşam raf ömrü boyunca sürebilmektedir.

Sıvı Solucan Gübresi ambalajının mutlaka deforme olmamış, şişe veya ambalajında şişiklik ya da göçükler olmaması gerekmektedir.

Ambalajın deforme olmasının sebebi, sıvının içeriğinde bulunan mikroorganizmal faaliyetin kontrolsüzce aktive olması anlamına gelmektedir.

Sıvı Solucan Gübresi kapağını ilk açtığınızda, yüksek konsantrasyona bir üründe koku olması normaldir. Neticede 1/100 oranında su ile seyrelteceğiniz yoğunlukta bir gübrenin kokusu hissedilecek keskinliktedir. 

Fakat ekşi, sirkemsi, çürük bir koku çıkmaması gerekmektedir.

Neticede aldığınız ürün bir gübre de olsa keskin, sirkemsi, çürük ve rahatsız edici bir koku, ürünün pastorize edilmemiş olduğunu ve içeriğinde aktive olmuş zararlı bakteriler bulunduğu anlamına gelmektedir.

Sıvı formda EkosolFarm Sıvı Organik Solucan Gübresi ürünümüz, çok yüksek konsantrasyona sahip bir üründür.

EkosolFarm Sıvı Solucan Gübresi katı formdaki solucan gübresinin, sıvılaştırma teknolojisi ve prosesi ile katı formdan sıvı forma dönüştürülerek, konsantre edilmesi ile üretilmiştir.

Ürünün kapağını açtığınızda yoğun bir koku ile karşılaşmanız normaldir.

Profesyonel tarım arazilerinde dekara ortalama 1-1,5 Litre uygulanacak diğer bir tarifle 1 tonluk su tankına 1,5 Litre eklenecek yoğunlukta ve konsantrasyonda bir üretim formülasyonu olduğu için yoğun kokuya sahip olması normaldir.

Özellikle hobi yetiştiriciliği yapan müşterilerimiz EkosolFarm Sıvı Solucan Gübremizin neredeyse jöle kıvamında olduğunu gördüklerinde bizimle iletişime geçme ihtiyacı duymaktadırlar.

Ürünün konsantrasyonu profesyonel tarım arazilerine göre belirlendiği için gayet normal karşılaşılanması gereken bir durumdur.

SIVI SOLUCAN GÜBRESİ ALIRKEN NELERE DİKKAT EDİLMELİ

Türkiyenin En Büyük Solucan Gübresi üretimi yapan kuruluşu Ekosol Tarım kurucu Genel Müdürü Burçin Karababa, Ekosol Tarım ve Hayvancılık A.Ş. Manisa fabrikasında özellikle Sıvı Solucan Gübresi alırken nelere dikkat edilmesi gerektiğini anlattı.

DİKKAT:

Solucan Humusu – Vermikompost yataklarından sızan suyun bile Sıvı Gübre adı altında satılabiliyor olduğunu unutmamalısınız.

Bu sıvı içerisinde büyükbaş hayvan gübresinin tüm zaralı patojen ve bakterileri yoğun miktarda bulunmaktadır. Toprağınıza ve bitkinize geri dönüşü olmayan çok ciddi zararlar verebilirsiniz.

NEDEN EKOSOLFARM  ORGANİK %100 SOLUCAN GÜBRESİ?

Ekosol Tarım ve Hayvancılık San. Tic. A.Ş. Türkiye’de Eisenia Foetida Kırmızı Kaliforniya Solucanları ile Tarım Bakanlığı kontrollü ve Organik Sertifikalı Organik  %100 Solucan Gübresi üretimi yapan ilk kuruluştur.

Kurulduğu 2005 yılından bu yana sadece Organik Solucan Gübresi üretimi yapan Ekosol Tarım ve Hayvancılık A.Ş. sahip olduğu Eisenia Foetida Kırmızı Kaliforniya Solucan sayısı ve üretim kapasitesi ile Türkiye’nin Solucan Gübresi üretiminde en büyük kuruluşudur.

Üretimde süreklilik esasına dayanan EkosolFarm  Organik %100 Solucan Gübresi® üretim modeli çerçevesinde 2005 yılından bu yana üretilen her ürününde sabit içerik değerleri taşımaktadır.
Bu sayede Türk çiftçisi EkosolFarm  Organik %100 Solucan Gübresi®ni kullandığı tüm dönemlerde aynı güçlü etkiyi yakalayabilmektedir.

Hangi Solucan Gubresi Tarim ve Orman Bakanligi

EkosolFarm  Organik %100 Granül Solucan Gübresi® ve EkosolFarm  Organik %100 Sıvı Solucan Gübresi® ürünlerinin tüm Ar-Ge çalışmalarını kendi bünyesinde bulunan mühendisleri ve danışman akademisyenleri ile tamamlamış,
T.C. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı‘nın yetkilendirdiği Ceres Kontrol ve Sertifikasyon Kuruluşu tarafından Organik Tarım’ın esaslarına dair yönetmelik çerçevesinde uygunluğu onaylanmış Türkiye’nin ilk Organik Solucan Gübresi‘dir.

Daha Fazla Bilgi Solucan Gübresi Nedir?

Hangi Solucan Gübresi?

Hangi Solucan Gübresi?

Son yıllarda tüm dünyada ve Türkiye’de, kimyasal gübrelerin toprakta ve bitki örtüsünde yarattığı olumsuzluklara karşı organik gübrelere yönelim artmakta. Özellikle Avrupa Birliği’nin kimyasal gübreleri ciddi yaptırımlarla kısıtlamaya yönelik çalışmaları sonucunda, tarım sektörü mucizevi canlı solucanların dışkılarından elde edilen Solucan Gübresi kullanımını her geçen gün arttırmakta.
Türkiye’de sadece google arama motorunun verilerine göre Solucan Gübresi kelimesinin internette aranma oranları son 5 yıllık dönemde büyük yükseliş göstermiştir.

Zaman içerisinde gösterilen ilgi
Sayılar, belirli bir bölge ve zaman için grafikteki en yüksek noktayla göreli bir aramaya yönelik ilgiyi gösterir. 100 değeri, terimin en yüksek popülerliğidir. 50 değeri, terimin bunun yarısı kadar popüler olduğu anlamına gelir. Benzer bir şekilde, 0 değeri, terimin en yüksek popülerliğin %1’inden daha az popüler olduğu anlamına gelir.

 

Solucan Gübresi’ne olan bu ilgi beraberinde çok sorulan bir soruyu gündeme getirmiştir.

Hangi Solucan Gübresi?

Bu soruya yanıt verebilmek için biraz solucan gübresi üretim şekillerine göz atmakta fayda var

Mucizevi Solucanlardan  İki Tür Gübre Üretilir;

1- Worm Casting /Solucan Gübresi:
%100 Solucan Gübresi olarakta tanımlanabilir. Nasıl ki büyükbaş hayvanların dışkısına doğrudan gübre diyorsak, solucanın dışkıladığı maddeye de gübre denmektedir.  Solucanlara verilen mamanın, %100’ünün solucanların sindirim sisteminden geçtiği, doğrudan dışkıladığı, içinde sindirim sisteminden geçmeyen herhangi bir madde kalmayan ürüne Solucan Gübresi – Worm Casting denir. 
2- Solucan Humusu / Vermikompost / Worm Humus:
Solucanlarla mamanın bir arada kaldığı süreye bağlı olarak, içerisinde solucan gübresinin de olduğu, ancak Solucanlara verilen mamanın %100 olarak solucanların sindirim sistemin geçmemiş, içinde diğer ayrışmış ve ayrışmamış maddelerinde olduğu kompost karışımıdır. Bu nedenle elde edilen son ürün sadece solucan dışkısı olmamakta, üretim süresine bağlı olarak %40-%60 oranında solucanların sindirim sisteminden geçmemiş mama veya büyükbaş hayvan dışkısı içermektedir. Bu sebeplerden dolayı bu ürüne solucan humusu, solucan kompostu veya vermikompost denilir. Verm: Solucandan gelen; Kompost : Solucan dışı ayrışmış maddelerden gelen anlamında kullanılmaktadır. Bu nedenle ikisinin bir arada olduğu bu maddeye vermi-kompost adı verilir.
Şüphesiz toprağa ve bitkiye kullanımında güçlü ve kesin sonuçlar elde edilen Solucan Gübresi çeşidi Worm Casting yani %100 Solucan Gübresidir. Worm Casting üretim modeli, solucan yatakları içerisinde bulunan solucanlara verilen %70 oranında büyükbaş hayvan dışkısı ve %30 oranında organik madde (Sebze-Meyve kabukları vb.) karışımından oluşan solucan mamasının solucanlar tarafından yenilerek dışkılaması sonucunda üretilmesidir.
Bu sayede solucan yataklarında solucanların sindiriminden geçmemiş hiç bir madde kalmamaktadır.
 
Solucan Humusu üretim modelinde ise, genelde zemine yığma yapılan solucan mamasının içerisine solucanlar konularak, bu mamanın solucanlar tarafından tüketilmesi ile Solucan Humusu üretilmektedir. Solucanlar doğası gereği mama arayışında yukarı doğru hareket eden canlılar olduğu için, bu üretim modelinden elde edilen gübrenin %40 ile %60 oranında Solucanların sindirim sisteminden geçmekte olduğu bir gerçektir.
Bunun sonucunda elde edilen ürün standart değerler içermemekte ve yığınlardaki solucan miktar ve besleme şekline göre gübrenin kalitesi değişkenlik göstermektedir.
 
Ayrıntılı Solucan Gübresi Terminolojisi için tıklayınız.
[wds id=”2″]
 
NEDEN EKOSOLFARM  ORGANİK %100 SOLUCAN GÜBRESİ®
Ekosol Tarım ve Hayvancılık San. Tic. A.Ş. Türkiye’de Eisenia Foetida Kırmızı Kaliforniya Solucanları ile TarımBakanlığı kontrollü ve Organik Sertifikalı Organik  %100 Solucan Gübresiüretimi yapan tek kuruluştur.
Kurulduğu 2005 yılından bu yana sadece Organik Solucan Gübresi üretimi yapan Ekosol Tarım ve Hayvancılık A.Ş., sahip olduğu Eisenia Foetida Kırmızı Kaliforniya Solucan sayısı ve üretim kapasitesi ile Türkiye’nin Solucan Gübresi üretiminde en büyük kuruluşudur.
Üretimde süreklilik esasına dayanan EkosolFarm  Organik %100 Solucan Gübresi® üretim modeli çerçevesinde 2005 yılından bu yana üretilen her ürününde sabit içerik değerleri taşımaktadır.
Bu sayede Türk çiftçisi EkosolFarm  Organik %100 Solucan Gübresi®ni kullandığı tüm dönemlerde aynı güçlü etkiyi yakalayabilmektedir.
EkosolFarm  Organik %100 Granül Solucan Gübresi® ve EkosolFarm  Organik %100 Sıvı Solucan Gübresi® ürünlerinin tüm Ar-Ge çalışmalarını kendi bünyesinde bulunan mühendisleri ve danışman akademisyenleri ile tamamlamış, T.C. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı‘nın yetkilendirdiği Ceres Kontrol ve Sertifikasyon Kuruluşu tarafından Organik Tarım’ın esaslarına dair yönetmelik çerçevesinde uygunluğu onaylanmış
Türkiye’nin ilk Organik Solucan Gübresi‘dir.
EkosolFarm  Organik %100 Solucan Gübresi®
Kırmızı Kaliforniya Kültür Solucanlarının dışkılarından elde edilen
EkosolFarm Organik %100  Solucan Gübresi®
özellikle sebze, meyve ve süs bitkilerinin verimini, dayanıklılığını, kalitesini arttırırken,
doğal aromasını, nefasetini kazandırır, kök ve kök çevresinde ki hastalıklara karşı direnç sağlar.
 
Solucan Gübresi EkosolFarm

EkosolFarm Organik %100 Solucan Gübresi® – Granül / Katı

EKOSOL TARIM’ın  EkosolFarm  markası ile ürettiği gübre Worm Casting yani %100 Solucan Gübresidir. 
Eisenia Foetida Kırmızı Kaliforniya Solucanlarına verilen mamanın %100’ünün solucanların sindirim sisteminden geçtiği, doğrudan dışkıladığı, içinde sindirim sisteminden geçmemiş herhangi bir madde kalmamış %100 Solucan Gübresidir.
10 Kg ve 25 kg. Çuval paketlerde satışa sunulmaktadır.
 
Sıvı Solucan Gübresi EkosolFarm

EkosolFarm Organik %100 Sıvı Solucan Gübresi® https://www.ekosol.net/solucan-gubresi

EKOSOL TARIM‘ın  EkosolFarm Liquid Worm Fertilizer markası ile ürettiği Sıvı Solucan Gübresi;
paketlenmiş satışa hazır haldeki  EkosolFarm Granül / Katı %100 Solucan Gübresi‘nin,  sıvı üretim entegre tesisinde yeniden prosese girerek sıvılaştırılması ve bakterileri dorment halde tutmak için pH seviyesinin dengelendiği raf ömrü uzun konsantre bir gübredir. 1 Litre – 5 Litre ve 10 Litre’lik özel kapaklı ambalajında satışa sunulmaktadır.
 
EKOSOL TARIM‘ın  ürettiği EkosolFarm Organik %100 Solucan Gübresi® ve EkosolFarm Liquid Worm Fertilizer  %100 Sıvı Solucan Gübresi
Meyve, sebze  ve tüm bitkilerin verimini, dayanıklılığını, kalitesini arttırırken,
doğal aromasını, nefasetini kazandırır, kök ve kök çevresinde ki hastalıklara karşı direnç sağlar.
Solucanlar, üzerlerinde ve sindirim sistemlerinde bulunan ve onları koruyan vücut sıvılarını (Sölom Sıvısı) gübreye geçirir ve bu sıvı gübrede bitkilerde patojenlere karşı direnç sağlar.
Solucanların sindirim sisteminde, çok sayıda bitkiye yararlı mikroorganizmalar, azot fikse eden bakteriler, fosfat bakterileri, mikoriza mantarlar, antibiyotik etkisi yaratacak doğal büyüme hormonları, aminoasitler  ve enzimler bulunur. Gübreye geçen bu enzimler ve yoğun bitki besin elementleri bitkilerde sağlıklı ve hızlı gelişim sağlar.
 

EkosolFarm_Front3_cld_sml

Manisa’da 20.000 dönümlük arazide, 4.000 metrakare kapalı alanda faaliyet gösteren Türkiye’nin en büyük solucan gübresi üretim tesisi Ekosol Tarım Manisa Fabrikası’nda hem sıvı hem de katı formda EkosolFarm Organik Solucan Gübresi® üretimi yapmaktadır.

 
İşte Mucizenin Tanımı Budur!
Hem mikroorganizmalar, hem enzimler, hem bitki besin elementleri, hem de Sölom Sıvısı sayesinde;
toprağı organik maddece zenginleştiren,
Ph dengesini ve toprağın biyolojik yapısını düzenleyen,
fiziksel yapısını iyileştiren
Ekosolfarm  Organik %100 Solucan Gübresi® sayesinde dirençli, kaliteli ürünler elde edilir.
 
EKOSOLFARM SOLUCAN GÜBRESİ®
 
EKOSOLFARM ORGANİK %100 SOLUCAN GÜBRESİ ile KALİTE VE VERİMLİLİK 
EkosolFarm Organik %100 Solucan Gübresi tüm bitkilerde kullanılabilir. Kalitede ve ürün miktarında artış erkencilik sağlar.  Kaliteli, bol ve dirençli bir ürün almak için önce kökün sağlıklı olması gerekir. EkosolFarm  Organik %100 Solucan Gübresi® bitkinin kök yani vejetatif organ gelişimini arttırır, güçlendirir ve hastalıklara karşı direnç sağlar.

EkosolFarm_Organik Soucan Gubresi-01Kimyevi gübre kullanmak zorunda olan çiftçiler, solucan gübresini düzenli kullanmaları halinde toprakta organik madde miktarı artacağından daha az kimyevi gübre kullanım ihtiyacı duyarlar.
Ekosolfarm  Organik %100 Solucan Gübresi®  gübresindeki enzimlerin zararlılara karşı baskılayıcı tutumu nedeni ile toprakta yararlı bakteri ve mikroorganizmalarda artış gözlenir.
Ekosolfarm  Organik %100 Solucan Gübresi® toprağın organik madde muhtevasını arttırdığından toprağın tekstrünü iyileştirir. Azot, fosfor, potasyum gibi bitki besin elementlerini toprakta çözünür hale getirerek bitki tarafından alımını kolaylaştırır. 
Ekosolfarm Organik %100 Solucan Gübresi® toprağın su tutma kapasitesini arttırır, toprakta uzun süre kalır ve beslemeye devam eder. Bu da çiftçimiz için daha az gübre kullanmaya ihtiyaç duyacaktır demektir.
Tüm bunların sonucu olarak kaliteli ürün, erkencilik, gerçek aroma, dayanıklılık, direnç, kök gelişimi, toprakta sağlık ve direnç sağlayan bu gübre bu özellikleri nedeni ile yeniçağ gübresi olarak bu ismi hak etmiştir.
EkosolFarm  Organik %100 Solucan Gübresi®;
 • Ayrım gözetmeksizin her türlü tarım kültüründe uygulanır.
 • Bitkide direnç, hızlı büyüme ve gelişme, üründe erkencilik sağlar.
 • Topraktaki Organik Madde miktarını arttırır.
 • Verim artışı sağlar.
 • Dona karşı bitki ve köklerinde direnç sağlar.
 • Bitkide kök gelişimini hızlandırır. Saçaklanmayı arttırır. Kökün güçlü olmasını sağlar.
 • Solucanların kendilerini korumak için salgıladıkları ve gübreye geçirdikleri Sölom Sıvısı sayesinde bitki, kök hastalıklarına karşı direnç sağlar.
 • Solucanların sindirim sisteminde bulunan çok sayıdaki mikroorganizma, topraktaki zararlı bakterilerle rekabet eder ve onların zararlı etkilerini ortadan kaldırır. Bitkinin hastalıklara karşı direncini arttırır
 • İçeriğindeki bitki besin maddeleri, makro ve mikro elementler, suda yavaş çözülerek bitkilerin uzun süre beslenmesini sağlar, gübreleme ihtiyacı zamanla azalır.
 • Topraktaki mikroorganizma faaliyeti hızlanır.
 • Toprağın su tutma kapasitesi artar. Su stresini minimuma indirir.
 • Toprağın Ph’ını düzenler. Bitki tarafından kullanılamayan Fosfor, Potasyum, Demir vb. bitki besin elementlerini toprakta çözünür hale getirerek bitki tarafından alımını kolaylaştırır.
 • Yabancı ot tohumu içermez.
 • %100 gerçek nefaset, lezzet ve aromaya sahip ürün yetiştirilmesini sağlar.
 • Özellikle kimyasallarla kirlenmiş, kuvvetini ve canlılığını yitirmiş, yorulmuş toprakların ıslahını sağlar. Bu sayede kimyevi gübre kullanım ihtiyacı zaman içerisinde azalır.
 • Asitli, kumlu toprakların parçacıklarını birbirlerine bağladığı gibi ağır killi topraklarda parça bağlılığını gevşeterek gözenekli yapıyı arttırır.
 • Toprakların bitki gelişimi için daha uygun bir yapı kazandırmaktadır.
 • %100 Organiktir. %100 ekolojik ve non-toksiktir. Bu gübre ile yetiştirilmiş bitkilerde nitrat kalıntısı bulunmaz.Kokusuzdur. Suyu, havayı ve toprağı kirletmez.
 • İçerisinde başka bir katkı maddesi mevcut değildir.

 
download-our-catalog
 
Ayrıntılı Bilgi ve Broşür için tıklayınız!
 
Bir ürünün Organik olabilmesi için;
Avrupa Birliği standart ve kurallarına göre T.C. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın
yetkilendirdiği sertifika kuruluşları tarafından,ecosol

• Tarla’nın denetlenerek sertifikalanması

• Tohum’un denetlenerek sertifikalanması

• Doğal Gübre’nin denetlenerek sertifikalanması
• Doğal Böcek İlacı’nın denetlenerek sertifikalanması
• Yetişen Ürün’ün denetlenerek sertifikalanması
• Ürünü İşleyen’in denetlenerek sertifikalanması
• Ürünü Paketleyip Pazarlayan’ın denetlenerek sertifikalanması gerekir.
EkosolFarm Solucan Gübresi® 
(EkosolFarm Vermicompost®)
T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığınca, 29.03.2014 tarihli ve 28956 sayılı resmi gazetede yayınlanan yönetmelik gereği tescil ve lisans belgesi düzenlenmiştir.
Lisans No: 1304 Tescil No: 9225
Tarim Bakanligi-01 EkosolFarm Sıvı Solucan Gübresi® 
(EkosolFarm Liquid Worm Fertilizer®)
Ekosol Tarım ve Hayvancılık San. Tic. AŞ. tarafından, T.C. Gıda, Tarım ve Hayvancılık
Bakanlığı Gıda ve Kontrol Genel Müdürlüğü’nce 24.12.2011 tarihli ve 28152 sayılı İnsan Tüketimi
Amacıyla Kullanılmayan Hayvansal Yan Ürünler Yönetmeliğine uygun üretilmiştir.
Çalışma İzin Numarası: TR-45-OG-002
CeresLogo EkosolFarm Sıvı Solucan Gübresi®
T.C. Gıda ve Tarım Bakanlığınca
 düzenlenen
18 Ağustos 2010 tarihli Organik Tarımın Esasları ve Uygulanmasına İlişkin Yönetmelik’e
uygunluğu, TR-OT-35 yetki numaralı CERES Kontrol ve Belgelendirme Hizmetleri Ltd. Şti. tarafından kontrol edilerek sertifikalandırılmıştır.
Sertifika No: TR-OT-35 / İ-678 / 2015 / 001 / 076 
2000px-USDA_organic_seal.svg EkosolFarm Liquid Worm Fertilizer®
(EkosolFarm Sıvı Solucan Dışkısı Vermikompost®)
CERES GmbH confirms that EkosolFarm® Vermicompost Fertilizer can be used in
organic farming according the following standarts.
EkosolFarm Vermicompost Fertilizer®  REG. (EC) 889/2008 (ANNEX I) .NOP (§205.105)

Solucan Gübresi Terminoloji

ekosol-farm1) Solucan Gübresi / Worm Casting:
Nasıl ki büyükbaş hayvanın yanmış olan dışkısına doğrudan gübre diyorsak, solucanın dışkıladığı maddeye gübre dememiz gerekiyor.
Bu nedenle, doğrudan solucanın dışkıladığı ve içinde başka herhangi bir ayrışmış ek madde olmayan ürüne Solucan Gübresi dememiz gerekir.
2) Solucan Humusu / Vermikompost – Vermicompost:
Solucan gübresinin de (worm casting) içinde bulunduğu genel kompost karışımı. Solucanlar içinde bulundukları sistemde kendilerine verilen tüm atıkları tüketemezler.
Bu nedenle, sistemde bulunan diğer canlıların da tüketimleri sonucu elde edilen son ürün sadece solucan dışkısı olmamakta, içinde diğer ayrışmış maddeler de yer almaktadır.
Bu yüzden, bu üretim biçimyle elde edilen gübreye, solucan humusu, solucan kompostu veya vermikompost denilmesi gerekir. Verm-: solucandan gelen; –kompost: solucan dışı ayrışmış maddelerden gelen anlamında kullanılmaktadır; bu nedenle ikisinin bir arada bulunduğu maddeye vermi-kompost denir.
3)Sıvı Solucan Gübresi / Liquid Worm Fertilizer:
Bu ürün, çeşitli teknolojiler kullanılarak elde edilen ve raf ömrü uzun olan, eğer doğru tekniklerle elde edilmişse çoğunlukla bitkiler için gerekli olan tüm besinleri içeren sabit içerikli bir üründür.
Üretim tekniği ve ürün eldesinin zorluğu ve kıtlığı nedeniyle fiyat olarak katı gübreye göre daha pahalı olabilmektedir.
Bu sıvı gübre iyi kalite katı solucan gübresinin teknolijinin de yardımıyla entegre tesislerde üretilmesiyle elde edilir. Muhtemelen içerikteki bakterileri dorment halde tutmak için çeşitli koruyucu maddeler içerdiği için raf ömrü daha uzundur.
4) Solucan Humusu Çayı / Vermicompost Tea: Bu kavram, 2 nolu üründen elde edilen ve humusun su içine daldırılmasıyla ve havalandırılmasıyla temin edilen sıvı gübreyi karşılamaktadır.
Bu çayın içinde saf solucan gübresinin yanısıra diğer canlılar tarafından ayrıştırılmış ve hatta henüz tam olarak ayrışmamış maddeler de yer aldığı için elde edilen ürün hemen kullanılmalıdır.
Çok uzun süre dayanmaz. Daha dikkatli olarak kullanılması gereken bir üründür.
5) Sızıntı suyu / Leachate: İşte en çok tartışılan ve karıştırılan tanımlama budur. Kimisi, vermikompost üretimi esnasında sistemden süzülen suya (sızıntı suyu: leachate) sıvı gübre demektedir. Oysa bu yanlıştır.
Bu ürünün adı sızıntı suyudur (leachate) çeşitli tehlikeler de içermektedir.
Örneğin, sadece solucanların sölom sıvısı ve solucan gübresinden süzülen besleyici sıvıyı içermez, aynı zamanda henüz kompostlaması tamamlanmamış atıklardan gelen sıvıyı da içerir. Bu da tekdüze bir ürün elde edilememei anlamına gelir ve ayrışmamış atıklardan gelen sıvı ham olduğu için zararlı bakteriler de içerebilir.
Dikkatli kullanılması gereken bir üründür. Eğer daha önce yeterince havalandırılmış ise kapalı bir kapta daha uzun süre dayanabilir.
6) Solucan suyu / Vermiwash:
Bu ürün ise solucan humusu çayına benzer bir teknikle üretilen ama ondan daha farklı bir ürün olan sıvı gübredir.
Bu ürün yararlı besin maddelerininden çok solucanların sölom sıvısını elde edilmesi esasına dayanır.
Uygulamada daha çok yaprak gübresi olarak ve bitki hastalıkları baskılayıcısı olarak kullanılır. Bu teknik genel anlamda en az kullanılan ve en az bilinen tekniktir. Solucan humusu çayı üretiminde olduğu gibi havalandırma yapılmadığı için elde edilen ürün daha uzun bir raf ömrüne sahiptir. Kullanımı daha güvenlidir.

Solucan Gübresi  ve Fiyatları için Tıklayınız.
Soluca Gübresi Satış EkosolShop
               Solucan Gübresi Satış EkosolShop

Daha Fazlası için tıklayınız:
Kırmızı Kaliforniya Solucanı / Eisenia Foetida
Solucan Gübresi Hakkında Bilgiler
Solucan Gübresi Satışı
EkosolFarm Ürünler
Solucan Gübresi Üretim Ünitesi
Belgelerimiz

 

Bir cevap yazın