Hangi Solucan Gübresi


Solucan Gübresi Nedir? Hangi Solucan Gübresi Uygulanmalı?

Solucan Gübresi’ni arazilerinde kullanmak isteyen çiftçilerimiz için
%100 Solucan Gübresi (Worm Castings) ve Solucan Kompostu (Vermicompost) arasındaki farklar.

EKOSOL TARIM

Ekosol Tarım ve Hayvancılık San. Tic. A.Ş. ailesi olarak 2005 yılından bu yana Türkiye’nin ilk tescilli Solucan Gübresi Üretimi yapan kuruluşu olarak, Solucan Gübresi’nin yararlarını, tarıma, çiftçimize faydalarını anlatmak üzerine çalışmalar yaptık.

Ülkemizdeki orantısız kimyasal gübre kullanımın azaltılarak, bu organik ve son derece etkili gübreyi çiftçimize tanıtma misyondan yola çıkarak, web sayfalarımızda konu ile ilgili bilgilendirme makaleleri, EkosolFarm YouTube sayfalarımızda bilgilendirme videoları yayınlarken, EkosolBlog sayfalarımızda sıkça sorulan sorulara yanıtlar vermeye, her iletişim talebinde bilgilerimizi, bildiklerimizi tüm şeffaflığımızla paylaşmaya çalıştık.

Bu çalışmalarımızın sonucunda, Türkiye’de Solucan Gübresi ve faydaları hakkında üretici çiftçilerimiz nezdinde olumlu bir algı oluştuğunu gözlemlemekteyiz.

Öte yandan bu geniş coğrafyada Solucan Gübresi üretimi yöntem ve modellerini paylaşarak, verdiğimiz Katı Formda Solucan Gübresi Eğitim Seminerleri ile, Solucan Gübresi Üretimi yapmak isteyen girişimcilere eğitimler vererek, çiftçimize doğru prosesler sonucu üretilmiş, kaliteli Solucan Gübresi‘nin ulaşması için de gayret göstermekteyiz.

Son yıllarda Tarım Bakanlığı Lisans ve Üretim Setifikaları olmadan Solucan Gübresi üretimi yapan ve ürettikleri miktarda gübreyi pazarlamaya çalışan girişimcilerin “Solucan Gübresi” algısına verdikleri zararı üzülerek takip etmekteyiz.

Bu sebeple Solucan Gübresi’ni arazilerinde kullanmak isteyen çiftçilerimiz için %100 Solucan Gübresi ve Solucan Kompostu arasındaki farkları anlatma ihtiyacı duyduk.

Hangi Solucan Gübresi?

Bu soruya yanıt verebilmek için biraz solucan gübresi üretim şekillerine göz atmakta fayda var.

Mucizevi Solucanlardan  İki Tür Gübre Üretilir;

1-Solucan Gübresi / Worm Casting / Vermicast:
%100 Solucan Gübresi olarak da tanımlanabilir.
Nasıl ki büyükbaş hayvanların dışkısına doğrudan gübre diyorsak, solucanın dışkıladığı maddeye de gübre denmektedir. Solucanlara verilen mamanın, %100’ünün solucanların sindirim sisteminden geçtiği, doğrudan dışkıladığı, içinde sindirim sisteminden geçmeyen herhangi bir madde kalmayan ürüne Solucan Gübresi – Worm Casting denir. 

 

vermikompost2- Solucan Humusu / Vermikompost / Worm Humus:
Solucanlarla mamanın bir arada kaldığı süreye bağlı olarak, içerisinde solucan gübresinin de olduğu, ancak Solucanlara verilen mamanın %100 olarak solucanların sindirim sistemin geçmemiş, içinde diğer ayrışmış ve ayrışmamış maddelerinde olduğu kompost karışımıdır. Bu nedenle elde edilen son ürün sadece solucan dışkısı olmamakta, üretim süresine bağlı olarak %40-%60 oranında solucanların sindirim sisteminden geçmemiş mama veya büyükbaş hayvan dışkısı içermektedir. Bu sebeplerden dolayı bu ürüne solucan humusu, solucan kompostu veya vermikompost denilir. Verm: Solucandan gelen; Kompost : Solucan dışı ayrışmış maddelerden gelen anlamında kullanılmaktadır. Bu nedenle ikisinin bir arada olduğu bu maddeye vermi-kompost adı verilir.

 

Solucan Gübresi Yatakları

%100 Solucan Gübresi Yatakları

Şüphesiz toprağa ve bitkiye kullanımında güçlü ve kesin sonuçlar elde edilen Solucan Gübresi çeşidi Worm Casting yani %100 Solucan Gübresidir. Worm Casting üretim modeli, solucan yatakları içerisinde bulunan solucanlara verilen %100 büyükbaş hayvan dışkısı veya  %70 oranında büyükbaş hayvan dışkısı ve %30 oranında organik madde (Sebze-Meyve kabukları vb.) karışımından oluşan solucan mamasının solucanlar tarafından yenilerek dışkılaması sonucunda üretilmesidir.
Bu sayede solucan yataklarında solucanların sindiriminden geçmemiş hiç bir madde kalmamaktadır.

 

yıgma yontemle solucan gübresi

Yığma Solucan Humusu Yatakları

Solucan Humusu üretim modelinde ise, genelde zemine yığma yapılan solucan mamasının içerisine solucanlar konularak, bu mamanın solucanlar tarafından tüketilmesi ile Solucan Humusu üretilmektedir. Solucanlar doğası gereği mama arayışında yukarı doğru hareket eden canlılar olduğu için, bu üretim modelinden elde edilen gübrenin %40 ile %60 oranında Solucanların sindirim sisteminden geçmekte olduğu bir gerçektir.
Bunun sonucunda elde edilen ürün standart değerler içermemekte ve yığınlardaki solucan miktar ve besleme şekline göre gübrenin kalitesi değişkenlik göstermektedir.

 

%100 SOLUCAN GÜBRESİ / WORMCASTING SOLUCAN KOMPOSTU / VERMİCOMPOST
Tamamı solucanların sindirim sisteminden geçmiş olan gübredir. %40-%60 oranında solucanların sindirim sisteminden geçmiş gübredir. %60- %40 miktarda kalan kısım büyükbaş hayvan gübresi ve organik madde karışımıdır.
Solucan yatakları içerisinde bulunan solucanlara verilen %100 büyükbaş hayvan dışkısı veya  %70 oranında büyükbaş hayvan dışkısı ve %30 oranında organik madde (Sebze-Meyve kabukları vb.) karışımından oluşan solucan mamasının solucanlar tarafından yenilerek dışkılaması sonucunda üretilmesidir. Zemine yığma olarak bırakılan Solucan mamasının yani %100 büyükbaş hayvan dışkısı veya  %70 oranında büyükbaş hayvan dışkısı ve %30 oranında organik madde (Sebze-Meyve kabukları vb.) içerisine solucanlar konularak, bu mamanın solucanlar tarafından tüketilmesi ile Vermikompost/ Solucan Humusu üretilmesidir.
120 cm. X 100 cm. ebatlarında, 80cm. Yüksekliğinde bir solucan yatağında, minimum 40.000 Adet Solucanın, Solucan Gübresi Üretme süresi yaklaşık 6-8 Ay sürmektedir. Standart bir ölçü, solucan sayısı ve üretim periyodu yoktur.
Tamamıyla solucanların sindirim siteminden geçtiği için büyükbaş hayvan gübresi kaynaklı yabancı ot tohumu, zararlı patojenler ve insan ve bitki sağlığına tehlike yaratacak bakteriler içermez. Ortalama %40-%60 oranında solucanların sindirim sisteminden geçtiği için, kalan miktarda bulunan yabancı ot tohumu ve zararlı patojen ve bakterileri içerisinde barındırır.
Her üretilen parti standart aynı içeriktedir. Her üretim partisi farklı içeriktedir. Hasat zamanlamasına bağlı içerik değişkenlik gösterir.
Amerika Tarım Bakanlığı USDA (U.S. DEPARTMENT OF AGRICULTURE) ve Tüm Avrupa Ülkelerince Gübre sınıfında tanımlanır. Amerika Tarım Bakanlığı USDA (U.S. DEPARTMENT OF AGRICULTURE) ve Tüm Avrupa Ülkelerince Kompost Gübre yani karışım gübre olarak tanımlanır.

 

Ayrıntılı Solucan Gübresi Terminolojisi için tıklayınız.

 

Solucan Gübresi Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

1. YASAL İZİNLER
Katı formda (Granül) Solucan Gübresi satın alırken, öncelikle üretici firmanın gerekli yasal tescil, lisans ve izinlere sahip olup olmadığını öğrenmelisiniz. Bu bilgiler ürün paketi üzerinde mutlaka belirtilmelidir.

Türkiye’de Gübre Üretimi T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından denetlenmektedir.
Üretici kuruluşun ambalajı üzerinde ve web sayfalarında mutlaka T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Çalışma Onay Belgesi Numarası, Tescil Belgesi Numarası ve Lisans Belgesi Numarası bulunması gereklidir.

 

Bir ürünün ambalajında  %100 Organik ibaresi bulunuyorsa, mutlaka T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ORGANİK TARIM logosunun bulunması gerekmektedir.

Bu logonun yanında T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından yetkilendirilmiş Kontrol ve Sertifikasyon kuruluşunun logoso ve  sertifika numarası belirtilmelidir.

http://www.tarim.gov.tr/Konular/Bitkisel-Uretim/Organik-Tarim/Yetkili-Kuruluslar-KSK

Unutmamalısınız ki, Organik Tarım yapmasanız da %100 Organik logolu bir ürünü güvenle kullanabilirsiniz. Bir ürünün %100 Organik isim ve logosu olması, tüm üretim proseslerinin kayıt ve kontrol altında tutulduğu, her türlü hammaddenin kayıt ve kontrol altına alındığı vb. çok ciddi denetimlerden geçerek üretildiği anlamına gelmektedir. Ve en önemlisi içeriğinde hiç bir kimyasal madde bulunmadığının garantisidir. Organik olan bir ürünün toprağınıza, bitkinize hiç bir yan zararı olamaz.

2. KATI SOLUCAN GÜBRESİ ÜRÜN PAKETİ VE İÇERİK

Ambalajın üzerinde, gübreyi hangi şirketin ürettiği, açık adresi, iletişim numaraları ve MENŞEİ, ÜRETİM TARİHİ, SON KULLANIM TARİHİ, ÜRETİM PARTİ NO ibareleri bulunmalıdır.

Katı formda (Granül) Solucan Gübresi mutlaka ağzı kapalı bir ambalajda olmalıdır. Alacağınız ürünü ilk defa sizin açtığınızdan emin olmalısınız.

Katı formda (Granül) Solucan Gübresi ambalajını ilk açtınızda içinden hiç bir sert, rahatsız edici koku çıkmaması gerekmektedir.  Eğer gübrede rahatsız edici bir koku varsa, mutlaka fermente olmamış hayvan dışkısı içermektedir ve depolama/nakliye sırasında içerisinde bitkiye zararlı patojenler ve  bakteriler üremiş demektir.

Toz halinde ve mutlaka %25’in altında neme sahip olmalıdır. Eğer ambalajdaki gübre avucunuza aldığınızda kuru değil ıslak ve yapışkan bir halde ise nem oranı %25’in üzerinde demektir. Verdiğiniz bedelin ciddi bir kısmını suya ödemişsiniz demektir. Unutmayın %25’in üzerinde neme sahip biri ürün gerçek gramajında değildir.

3. SIVI SOLUCAN GÜBRESİ ÜRÜN PAKETİ VE İÇERİK

Sıvı Solucan Gübresi alırken nelere dikkat edilmesi gerektiğini EkosolBlog sayfalarımızda detaylı şekilde belirtilmiştir.

SIVI SOLUCAN GÜBRESİ ALIRKEN NELERE DİKKAT EDİLMELİ?

SIVI SOLUCAN GÜBRESİ SIVI SOLUCAN ÇAYI
 KATI %100 SOLUCAN GÜBRESİ’nden elde edilir. KATI SOLUCAN GÜBRESİ üretiminde sızan sudan elde edilir.
Solucan Gübresi’nin tüm elementlerine sahiptir. Solucan Gübresi’nin çok az bir kısım elementlerine sahiptir.
Doğru proses edildiğinde sulama sistemlerinde tıkanıklığa sebep olmaz. Üretim çıktısı olduğu için doğru proses edilse dahi sulama sistemlerini tıkamama garantisi verilemez.
Minimum 6 Ay raf ömrü vardır. Raf ömrü yoktur, hemen toprağa uygulanması gerekmektedir.
Tedbiren patojenlere karşı pastorize edilmiştir. Pastorize edilememektedir.

Yukarıdaki tabloda da belirttiğimiz gibi Sıvı Solucan Gübresi alırken çok daha titiz davranılması gerekmektedir.

 

Ekosol Ventilli KapakSıvı Solucan Gübresi ambalajı mutlaka ventil kapaklı olmalıdır. Bu özel kapak tasarımı sayesinde sıvı ambalajına hava girebilmekte ve Sıvı Solucan Gübresi içerinde bulunan mikroorganizmal yaşam raf ömrü boyunca sürebilmektedir.

Sıvı Solucan Gübresi ambalajının mutlaka deforme olmamış, şişe veya ambalajında şişik ya da göçükler olmaması gerekmektedir. Ambalajın deforme olmasının sebebi, sıvının içeriğinde bulunan mikroorganizmal faaliyetin kontrolsüzce aktive olması anlamına gelmektedir.

Sıvı Solucan Gübresi kapağını açtığınızda keskin ve ekşi, rahatsızlık verici bir koku çıkmaması gerekmektedir. Neticede aldığınız ürün bir gübre de olsa keskin, sirkemsi, çürük ve rahatsız edici bir koku, ürünün pastorize edilmemiş olduğunu ve içeriğinde aktive olmuş zararlı bakteriler bulunduğu anlamına gelmektedir.

DİKKAT: Solucan Humusu – Vermikompost yataklarından sızan suyun bile Sıvı Gübre adı altında satılabiliyor olduğunu unutmamalısınız. Bu sıvı içerisinde büyükbaş hayvan gübresinin tüm zaralı patojen ve bakterileri yoğun miktarda bulunmaktadır. Toprağınıza ve bitkinize geri dönüşü olmayan çok ciddi zararlar verebilirsiniz.

SIVI SOLUCAN GÜBRESİ ALIRKEN NELERE DİKKAT EDİLMELİ
Türkiyenin En Büyük Solucan Gübresi üretimi yapan kuruluşu Ekosol Tarım kurucu Genel Müdürü Burçin Karababa, Ekosol Tarım ve Hayvancılık A.Ş. MANİSA TESİSLERİ’nde özellikle Sıvı Solucan Gübresi alırken nelere dikkat edilmesi gerektiğini anlattı.

NEDEN EKOSOLFARM  ORGANİK %100 SOLUCAN GÜBRESİ®
Ekosol Tarım ve Hayvancılık San. Tic. A.Ş. Türkiye’de Eisenia Foetida Kırmızı Kaliforniya Solucanları ile Tarım Bakanlığı kontrollü ve Organik Sertifikalı Organik  %100 Solucan Gübresi üretimi yapan ilk kuruluştur.

Kurulduğu 2005 yılından bu yana sadece Organik Solucan Gübresi üretimi yapan Ekosol Tarım ve Hayvancılık A.Ş., sahip olduğu Eisenia Foetida Kırmızı Kaliforniya Solucan sayısı ve üretim kapasitesi ile Türkiye’nin Solucan Gübresi üretiminde en büyük kuruluşudur.

Üretimde süreklilik esasına dayanan EkosolFarm  Organik %100 Solucan Gübresi® üretim modeli çerçevesinde 2005 yılından bu yana üretilen her ürününde sabit içerik değerleri taşımaktadır.
Bu sayede Türk çiftçisi EkosolFarm  Organik %100 Solucan Gübresi®ni kullandığı tüm dönemlerde aynı güçlü etkiyi yakalayabilmektedir.

EkosolFarm Sertifikasyon

EkosolFarm  Organik %100 Granül Solucan Gübresi® ve EkosolFarm  Organik %100 Sıvı Solucan Gübresi® ürünlerinin tüm Ar-Ge çalışmalarını kendi bünyesinde bulunan mühendisleri ve danışman akademisyenleri ile tamamlamış,
T.C. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı‘nın yetkilendirdiği Ceres Kontrol ve Sertifikasyon Kuruluşu tarafından Organik Tarım’ın esaslarına dair yönetmelik çerçevesinde uygunluğu onaylanmış Türkiye’nin ilk Organik Solucan Gübresi‘dir.

 

Kırmızı Kaliforniya Kültür Solucanlarının dışkılarından elde edilen
EkosolFarm Organik %100  Solucan Gübresi®
özellikle sebze, meyve ve süs bitkilerinin verimini, dayanıklılığını, kalitesini arttırırken,
doğal aromasını, nefasetini kazandırır, kök ve kök çevresinde ki hastalıklara karşı direnç sağlar.

 

 

Solucan Gübresi EkosolFarm

EkosolFarm Organik %100 Solucan Gübresi® – Granül / Katı

EKOSOL TARIM’ın  EkosolFarm  markası ile ürettiği gübre Worm Casting yani %100 Solucan Gübresidir. 

Eisenia Foetida Kırmızı Kaliforniya Solucanlarına verilen mamanın %100’ünün solucanların sindirim sisteminden geçtiği, doğrudan dışkıladığı, içinde sindirim sisteminden geçmemiş herhangi bir madde kalmamış %100 Solucan Gübresidir.

10 Kg ve 25 kg. Çuval paketlerde satışa sunulmaktadır.

 

 

Sıvı Solucan Gübresi EkosolFarm

EkosolFarm Organik %100 Sıvı Solucan Gübresi® https://www.ekosol.net/solucan-gubresi

EKOSOL TARIM‘ın  EkosolFarm Liquid Worm Fertilizer markası ile ürettiği Sıvı Solucan Gübresi;
paketlenmiş satışa hazır haldeki  EkosolFarm Granül / Katı %100 Solucan Gübresi‘nin,  sıvı üretim entegre tesisinde yeniden prosese girerek sıvılaştırılması ve bakterileri dorment halde tutmak için pH seviyesinin dengelendiği raf ömrü uzun konsantre bir gübredir. 1 Litre – 5 Litre ve 10 Litre’lik özel kapaklı ambalajında satışa sunulmaktadır.

 

EKOSOL TARIM‘ın  ürettiği EkosolFarm Organik %100 Solucan Gübresi® ve EkosolFarm Liquid Worm Fertilizer  %100 Sıvı Solucan Gübresi

Meyve, sebze  ve tüm bitkilerin verimini, dayanıklılığını, kalitesini arttırırken, 
doğal aromasını, nefasetini kazandırır, kök ve kök çevresinde ki hastalıklara karşı direnç sağlar.

Solucanlar, üzerlerinde ve sindirim sistemlerinde bulunan ve onları koruyan vücut sıvılarını (Sölom Sıvısı) gübreye geçirir ve bu sıvı gübrede bitkilerde patojenlere karşı direnç sağlar.

Solucanların sindirim sisteminde, çok sayıda bitkiye yararlı mikroorganizmalar, azot fikse eden bakteriler, fosfat bakterileri, mikoriza mantarlar, antibiyotik etkisi yaratacak doğal büyüme hormonları, aminoasitler  ve enzimler bulunur. Gübreye geçen bu enzimler ve yoğun bitki besin elementleri bitkilerde sağlıklı ve hızlı gelişim sağlar.

EkosolFarm_Front3_cld_sml

Manisa’da 20.000 dönümlük arazide, 4.000 metrakare kapalı alanda faaliyet gösteren Türkiye’nin en büyük solucan gübresi üretim tesisi Ekosol Tarım Manisa Fabrikası’nda hem sıvı hem de katı formda EkosolFarm Organik Solucan Gübresi® üretimi yapmaktadır.

 

İşte Mucizenin Tanımı Budur!

Hem mikroorganizmalar, hem enzimler, hem bitki besin elementleri, hem de Sölom Sıvısı sayesinde;
toprağı organik maddece zenginleştiren,
Ph dengesini ve toprağın biyolojik yapısını düzenleyen,
fiziksel yapısını iyileştiren
Ekosolfarm  Organik %100 Solucan Gübresi® sayesinde dirençli, kaliteli ürünler elde edilir.

 

EKOSOLFARM SOLUCAN GÜBRESİ®

 

EKOSOLFARM ORGANİK %100 SOLUCAN GÜBRESİ ile KALİTE VE VERİMLİLİK 

EkosolFarm Organik %100 Solucan Gübresi tüm bitkilerde kullanılabilir. Kalitede ve ürün miktarında artış erkencilik sağlar.  Kaliteli, bol ve dirençli bir ürün almak için önce kökün sağlıklı olması gerekir. EkosolFarm  Organik %100 Solucan Gübresi® bitkinin kök yani vejetatif organ gelişimini arttırır, güçlendirir ve hastalıklara karşı direnç sağlar.

EkosolFarm_Organik Soucan Gubresi-01Kimyevi gübre kullanmak zorunda olan çiftçiler, solucan gübresini düzenli kullanmaları halindetoprakta organik madde miktarı artacağından daha az kimyevi gübre kullanım ihtiyacı duyarlar.

Ekosolfarm  Organik %100 Solucan Gübresi®  gübresindeki enzimlerin zararlılara karşı baskılayıcı tutumu nedeni ile toprakta yararlı bakteri ve mikroorganizmalarda artış gözlenir.

Ekosolfarm  Organik %100 Solucan Gübresi® toprağın organik madde muhtevasını arttırdığından toprağın tekstrünü iyileştirir. Azot, fosfor, potasyum gibi bitki besin elementlerini toprakta çözünür hale getirerek bitki tarafından alımını kolaylaştırır. 

Ekosolfarm Organik %100 Solucan Gübresi® toprağın su tutma kapasitesini arttırır, toprakta uzun süre kalır ve beslemeye devam eder. Bu da çiftçimiz için daha az gübre kullanmaya ihtiyaç duyacaktır demektir.

Tüm bunların sonucu olarak kaliteli ürün, erkencilik, gerçek aroma, dayanıklılık, direnç, kök gelişimi, toprakta sağlık ve direnç sağlayan bu gübre bu özellikleri nedeni ile yeniçağ gübresi olarak bu ismi hak etmiştir.

EkosolFarm  Organik %100 Solucan Gübresi®;

Ayrım gözetmeksizin her türlü tarım kültüründe uygulanır.

Bitkide direnç, hızlı büyüme ve gelişme, üründe erkencilik sağlar.

Topraktaki Organik Madde miktarını arttırır.

Verim artışı sağlar.

Dona karşı bitki ve köklerinde direnç sağlar.

Bitkide kök gelişimini hızlandırır. Saçaklanmayı arttırır. Kökün güçlü olmasını sağlar.

Solucanların kendilerini korumak için salgıladıkları ve gübreye geçirdikleri Sölom Sıvısı sayesinde bitki, kök hastalıklarına karşı direnç sağlar.

Solucanların sindirim sisteminde bulunan çok sayıdaki mikroorganizma, topraktaki zararlı bakterilerle rekabet eder ve onların zararlı etkilerini ortadan kaldırır. Bitkinin hastalıklara karşı direncini arttırır

İçeriğindeki bitki besin maddeleri, makro ve mikro elementler, suda yavaş çözülerek bitkilerin uzun süre beslenmesini sağlar, gübreleme ihtiyacı zamanla azalır.

Topraktaki mikroorganizma faaliyeti hızlanır.

Toprağın su tutma kapasitesi artar. Su stresini minimuma indirir.

Toprağın Ph’ını düzenler. Bitki tarafından kullanılamayan Fosfor, Potasyum, Demir vb. bitki besin elementlerini toprakta çözünür hale getirerek bitki tarafından alımını kolaylaştırır.

Yabancı ot tohumu içermez.

%100 gerçek nefaset, lezzet ve aromaya sahip ürün yetiştirilmesini sağlar.

Özellikle kimyasallarla kirlenmiş, kuvvetini ve canlılığını yitirmiş, yorulmuş toprakların ıslahınısağlar. Bu sayede kimyevi gübre kullanım ihtiyacı zaman içerisinde azalır.

Asitli, kumlu toprakların parçacıklarını birbirlerine bağladığı gibi ağır killi topraklarda parça bağlılığını gevşeterek gözenekli yapıyı arttırır.

Toprakların bitki gelişimi için daha uygun bir yapı kazandırmaktadır.

%100 Organiktir. %100 ekolojik ve non-toksiktir. Bu gübre ile yetiştirilmiş bitkilerde nitrat kalıntısı bulunmaz.Kokusuzdur. Suyu, havayı ve toprağı kirletmez.

İçerisinde başka bir katkı maddesi mevcut değildir.

 

download-our-catalog

 

Ayrıntılı Bilgi ve Broşür için tıklayınız!

 

Solucan Gübresi Terminoloji

ekosol-farm1) Solucan Gübresi / Worm Casting:
Nasıl ki büyükbaş hayvanın yanmış olan dışkısına doğrudan gübre diyorsak, solucanın dışkıladığı maddeye gübre dememiz gerekiyor.
Bu nedenle, doğrudan solucanın dışkıladığı ve içinde başka herhangi bir ayrışmış ek madde olmayan ürüne Solucan Gübresi dememiz gerekir.

2) Solucan Humusu / Vermikompost – Vermicompost:
Solucan gübresinin de (worm casting) içinde bulunduğu genel kompost karışımı. Solucanlar içinde bulundukları sistemde kendilerine verilen tüm atıkları tüketemezler.
Bu nedenle, sistemde bulunan diğer canlıların da tüketimleri sonucu elde edilen son ürün sadece solucan dışkısı olmamakta, içinde diğer ayrışmış maddeler de yer almaktadır.
Bu yüzden, bu üretim biçimyle elde edilen gübreye, solucan humusu, solucan kompostu veya vermikompost denilmesi gerekir. Verm-: solucandan gelen; –kompost: solucan dışı ayrışmış maddelerden gelen anlamında kullanılmaktadır; bu nedenle ikisinin bir arada bulunduğu maddeye vermi-kompost denir. Son yıllarda Türkiyede solucan gübresi yapımı genelde ucuz maliyetlerinden dolayı vermicompost üretimi üzerine artmaktadır.

3)Sıvı Solucan Gübresi / Liquid Worm Fertilizer:
Bu ürün, çeşitli teknolojiler kullanılarak elde edilen ve raf ömrü uzun olan, eğer doğru tekniklerle elde edilmişse çoğunlukla bitkiler için gerekli olan tüm besinleri içeren sabit içerikli bir üründür.
Üretim tekniği ve ürün eldesinin zorluğu ve kıtlığı nedeniyle fiyat olarak katı gübreye göre daha pahalı olabilmektedir.
Bu sıvı gübre iyi kalite katı solucan gübresinin teknolijinin de yardımıyla entegre tesislerde üretilmesiyle elde edilir. Muhtemelen içerikteki bakterileri dorment halde tutmak için çeşitli koruyucu maddeler içerdiği için raf ömrü daha uzundur.

4) Solucan Humusu Çayı / Vermicompost Tea: Bu kavram, 2 nolu üründen elde edilen ve humusun su içine daldırılmasıyla ve havalandırılmasıyla temin edilen sıvı gübreyi karşılamaktadır.
Bu çayın içinde saf solucan gübresinin yanısıra diğer canlılar tarafından ayrıştırılmış ve hatta henüz tam olarak ayrışmamış maddeler de yer aldığı için elde edilen ürün hemen kullanılmalıdır.
Çok uzun süre dayanmaz. Daha dikkatli olarak kullanılması gereken bir üründür.

5) Sızıntı suyu / Leachate: İşte en çok tartışılan ve karıştırılan tanımlama budur. Kimisi, vermikompost üretimi esnasında sistemden süzülen suya (sızıntı suyu: leachate) sıvı gübre demektedir. Oysa bu yanlıştır.
Bu ürünün adı sızıntı suyudur (leachate) çeşitli tehlikeler de içermektedir.
Örneğin, sadece solucanların sölom sıvısı ve solucan gübresinden süzülen besleyici sıvıyı içermez, aynı zamanda henüz kompostlaması tamamlanmamış atıklardan gelen sıvıyı da içerir. Bu da tekdüze bir ürün elde edilememei anlamına gelir ve ayrışmamış atıklardan gelen sıvı ham olduğu için zararlı bakteriler de içerebilir.
Dikkatli kullanılması gereken bir üründür. Eğer daha önce yeterince havalandırılmış ise kapalı bir kapta daha uzun süre dayanabilir.

6) Solucan suyu / Vermiwash:
Bu ürün ise solucan humusu çayına benzer bir teknikle üretilen ama ondan daha farklı bir ürün olan sıvı gübredir.
Bu ürün yararlı besin maddelerininden çok solucanların sölom sıvısını elde edilmesi esasına dayanır.
Uygulamada daha çok yaprak gübresi olarak ve bitki hastalıkları baskılayıcısı olarak kullanılır. Bu teknik genel anlamda en az kullanılan ve en az bilinen tekniktir. Solucan humusu çayı üretiminde olduğu gibi havalandırma yapılmadığı için elde edilen ürün daha uzun bir raf ömrüne sahiptir. Kullanımı daha güvenlidir.

Daha Fazlası için tıklayınız:

Solucan Gübresi Fiyatları
Kırmızı Kaliforniya Solucanı / Eisenia Foetida
Solucan Gübresi Çeşitleri
Solucan Gübresi Sözlük
Solucan Gübresi Satışı
EkosolFarm Ürünler
Solucan Gübresi Üretim Ünitesi
Belgelerimiz

Solucan Gübresi Nasıl Üretilir Video

Ekosol YouTube

Solucan Gübresi youtube

 Size daha iyi hizmet verebilmek için sitemizde çerezlere yer veriyoruz. Sitemizi kullandığınız sürece Gizlilik ve Çerez Politikamızı kabul etmektesiniz. Detaylı bilgi için tıklayınız. Daha fazla bilgi

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close