Solucan Gübresi Nedir? Hangi Solucan Gübresi Kullanılmalı?

Solucan Gübresi nedir? %100 Solucan Gübresi (Worm Castings) ve Solucan Kompostu (Vermicompost) arasındaki farklar.

EKOSOL TARIM

Ekosol Tarım ve Hayvancılık San. Tic. A.Ş. ailesi, 2005 yılından bu yana Türkiye’nin ilk tescilli Solucan Gübresi Üretimi yapan kuruluşu olarak, Solucan Gübresi’nin yararlarını, tarıma, çiftçimize faydalarını anlatmak üzerine çalışmalar yapmaktayız.

Ülkemizdeki orantısız kimyasal gübre kullanımının azaltılarak, bu organik ve son derece etkili gübreyi çiftçimize tanıtma misyondan yola çıkarak, web sayfalarımızda konu ile ilgili bilgilendirme makaleleri, EkosolFarm YouTube sayfalarımızda bilgilendirme videoları yayınlarken, EkosolBlog sayfalarımızda sıkça sorulan sorulara yanıtlar vermeye, her iletişim talebinde bilgilerimizi, bildiklerimizi tüm şeffaflığımızla paylaşmaya çalıştık.

Bu çalışmalarımızın sonucunda, Türkiye’de Solucan Gübresi ve faydaları hakkında hem üretici çiftçilerimiz hem de hobi bahçeciliği yapan binlerce müşterimiz nezdinde güçlü bir algı oluştuğunu mutlulukla gözlemlemekteyiz.

Öte yandan bu geniş coğrafyada Solucan Gübresi üretimi yöntem ve modellerini paylaşarak, verdiğimiz Katı Formda Solucan Gübresi Eğitim Seminerleri ile, Solucan Gübresi Üretimi yapmak isteyen girişimcilere eğitimler vererek, çiftçimize, hobicilerimize doğru prosesler ile üretilmiş, kaliteli Solucan Gübresi’nin ulaşması için olağan üstü gayret göstermekteyiz.

Son yıllarda Tarım ve Orman Bakanlığı Lisans ve Üretim Sertifikaları olmadan Solucan Gübresi üretimi yapan ve ürettikleri miktarda gübreyi pazarlamaya çalışan girişimcilerin “Solucan Gübresi” algısına verdikleri zararı ise üzülerek takip etmekteyiz.

Bu sebeple Solucan Gübresi’ni arazilerinde kullanmak isteyen çiftçilerimiz, ev, bahçe, balkon, teraslarında kullanmak isteyen hobi yetiştiricilerimiz için %100 Solucan Gübresi ve Solucan Kompostu arasındaki farkları anlatmak ihtiyacı duyduk.

 

Solucan Gübresi Nedir? Hangi Solucan Gübresi kullanılmalıdır?

Bu soruya yanıt verebilmek için biraz solucan gübresi üretim şekillerine göz atmakta fayda var.

Mucizevi Solucanlardan  İki Tür Gübre Üretilir;

solucan gübresi nedir1-Solucan Gübresi / Worm Castings / Vermicast:
%100 Solucan Gübresi olarak da tanımlanabilir.
Nasıl ki büyükbaş hayvanların dışkısına doğrudan gübre diyorsak, solucanın dışkıladığı maddeye de gübre denmektedir. Solucanlara verilen mamanın, %100’ünün solucanların sindirim sisteminden geçtiği, doğrudan dışkıladığı, içinde sindirim sisteminden geçmeyen herhangi bir madde kalmayan ürüne Solucan Gübresi – Worm Castings denir. 

 

vermikompost nedir?2- Solucan Humusu / Vermikompost / Worm Humus:
Solucanlarla mamanın bir arada kaldığı süreye bağlı olarak, içerisinde solucan gübresinin de olduğu, ancak Solucanlara verilen mamanın %100 olarak solucanların sindirim sistemin geçmemiş, içinde diğer ayrışmış ve ayrışmamış maddelerinde olduğu kompost karışımıdır. Bu nedenle elde edilen son ürün sadece solucan dışkısı olmamakta, üretim sürecine bağlı olarak %40-%60 oranında solucanların sindirim sisteminden geçmemiş mama veya büyükbaş hayvan dışkısı içermektedir. Bu sebeplerden dolayı bu ürüne solucan humusu, solucan kompostu veya vermikompost denilir. Verm: Solucandan gelen; Kompost : Solucan dışı ayrışmış maddelerden gelen anlamında kullanılmaktadır. Bu nedenle ikisinin bir arada olduğu bu maddeye vermi-kompost adı verilir.

 

solucan gübresi nedir
%100 Solucan Gübresi Yatakları

Şüphesiz toprağa ve bitkiye kullanımında güçlü ve kesin sonuçlar elde edilen Solucan Gübresi çeşidi Worm Castings yani %100 Solucan Gübresidir. Worm Casting üretim modeli, solucan yatakları içerisinde bulunan solucanlara verilen %100 büyükbaş hayvan dışkısı veya  %70 oranında büyükbaş hayvan dışkısı ve %30 oranında organik madde (Sebze-Meyve kabukları vb.) karışımından oluşan solucan mamasının solucanlar tarafından yenilerek dışkılaması sonucunda üretilmesidir.
Bu sayede solucan yataklarında solucanların sindiriminden geçmemiş hiç bir madde kalmamaktadır.

 

 

 

solucan gübresi nedir
Yığma Solucan Humusu Yatakları

Solucan Humusu / Vermikompost  üretim modelinde ise, genelde zemine yığma yapılan solucan mamasının içerisine solucanlar konularak, bu mamanın solucanlar tarafından tüketilmesi ile Solucan Humusu üretilmektedir. Solucanlar doğası gereği mama arayışında yukarı doğru hareket eden canlılar olduğu için, bu üretim modelinden elde edilen gübrenin %40 ile %60 oranında Solucanların sindirim sisteminden geçmekte olduğu bir gerçektir.
Bunun sonucunda elde edilen ürün standart değerler içermemekte ve yığınlardaki solucan miktar ve besleme şekline göre gübrenin kalitesi değişkenlik göstermektedir.
*Ayrıntılı Solucan Gübresi Terminolojisi için tıklayınız.

 

Solucan Gübresi Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

1. YASAL İZİNLER
Katı formda (Granül) Solucan Gübresi satın alırken, öncelikle üretici firmanın gerekli yasal tescil, lisans ve izinlere sahip olup olmadığını öğrenmelisiniz. Bu bilgiler ürün paketi üzerinde mutlaka belirtilmelidir.

 

EkosolFarrm tarim-ve-orman-bakanligi

Türkiye’de Gübre Üretimi T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından denetlenmektedir.
Üretici kuruluşun ambalajı üzerinde ve web sayfalarında mutlaka T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Çalışma Onay Belgesi Numarası, Tescil Belgesi Numarası ve Lisans Belgesi Numarası bulunması gereklidir.

 

 

Bir ürünün ambalajında Organik ibaresi bulunuyorsa, mutlaka T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ORGANİK TARIM logosunun bulunması gerekmektedir.

Bu logonun yanında T.C. Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından yetkilendirilmiş Kontrol ve Sertifikasyon kuruluşunun logoso ve  sertifika numarası belirtilmelidir.

https://www.tarimorman.gov.tr/Konular/Bitkisel-Uretim/Organik-Tarim/Yetkili-Kuruluslar-KSK

 

Unutmamalısınız ki, Organik Tarım yapmasanız da Organik logolu bir ürünü güvenle kullanabilirsiniz. Bir ürünün  Organik isim ve logosu olması, tüm üretim proseslerinin kayıt ve kontrol altında tutulduğu, her türlü hammaddenin kayıt ve kontrol altına alındığı vb. çok ciddi denetimlerden geçerek üretildiği anlamına gelmektedir. Ve en önemlisi içeriğinde hiç bir kimyasal madde bulunmadığının garantisidir.

Organik olan bir ürünün toprağınıza, bitkinize hiç bir yan zararı olamaz.

 

2. KATI SOLUCAN GÜBRESİ ÜRÜN PAKETİ VE İÇERİK

Ambalajın üzerinde, gübreyi hangi şirketin ürettiği, açık adresi, iletişim numaraları ve MENŞEİ, ÜRETİM TARİHİ, SON KULLANIM TARİHİ, ÜRETİM PARTİ NO ibareleri bulunmalıdır.

Katı formda (Granül) Solucan Gübresi mutlaka ağzı kapalı bir ambalajda olmalıdır. Alacağınız ürünü ilk defa sizin açtığınızdan emin olmalısınız.

Katı formda (Granül) Solucan Gübresi ambalajını ilk açtınızda içinden hiç bir sert, rahatsız edici koku çıkmaması gerekmektedir.  Eğer gübrede rahatsız edici bir koku varsa, mutlaka fermente olmamış hayvan dışkısı içermektedir ve depolama/nakliye sırasında içerisinde bitkiye zararlı patojenler ve  bakteriler üremiş demektir.

Toz halinde ve mutlaka %25’in altında neme sahip olmalıdır. Eğer ambalajdaki gübre avucunuza aldığınızda kuru değil ıslak ve yapışkan bir halde ise nem oranı %25’in üzerinde demektir. Verdiğiniz bedelin ciddi bir kısmını suya ödemişsiniz demektir. Unutmayın %25’in üzerinde neme sahip biri ürün gerçek gramajında değildir.

 

3. SIVI SOLUCAN GÜBRESİ ÜRÜN PAKETİ VE İÇERİK

 

solucan gübresi nedirSıvı Solucan Gübresi ambalajı mutlaka ventil kapaklı olmalıdır. Bu özel kapak tasarımı sayesinde sıvı ambalajına hava girebilmekte ve Sıvı Solucan Gübresi içerinde bulunan mikroorganizmal yaşam raf ömrü boyunca sürebilmektedir.

Sıvı Solucan Gübresi ambalajının mutlaka deforme olmamış, şişe veya ambalajında şişik ya da göçükler olmaması gerekmektedir. Ambalajın deforme olmasının sebebi, sıvının içeriğinde bulunan mikroorganizmal faaliyetin kontrolsüzce aktive olması anlamına gelmektedir.

Sıvı Solucan Gübresi kapağını açtığınızda ekşi bir koku çıkmaması gerekmektedir. Neticede aldığınız ürün bir gübre de olsa keskin, sirkemsi, çürük ve rahatsız edici bir koku, ürünün pastorize edilmemiş olduğunu ve içeriğinde aktive olmuş zararlı bakteriler bulunduğu anlamına gelmektedir.

Sıvı formda EkosolFarm Sıvı Organik Solucan Gübresi ürünümüz, çok yüksek konsantrasyona sahip bir üründür.

EkosolFarm Sıvı Solucan Gübresi katı formdaki solucan gübresinin, sıvılaştırma teknolojisi ve prosesi ile katı formdan sıvı forma dönüştürülerek, konsantre edilmesi ile üretilmiştir.

Ürünün kapağını açtığınızda yoğun bir koku ile karşılaşmanız normaldir. Profesyonel tarım arazilerinde dekara ortalama 1-1,5 Litre uygulanacak diğer bir tarifle 1 tonluk su tankına 1,5 Litre eklenecek yoğunlukta ve konsantrasyonda bir üretim formülasyonu olduğu için yoğun kokuya sahip olması normaldir.

Özellikle hobi yetiştiriciliği yapan müşterilerimiz EkosolFarm Sıvı Solucan Gübremizin neredeyse jöle kıvamında olduğunu gördüklerinde bizimle iletişime geçme ihtiyacı duymaktadırlar. Ürünün konsantrasyonu profesyonel tarım arazilerine göre belirlendiği için gayet normal karşılaşılanması gereken bir durumdur.

 

DİKKAT: Solucan Humusu – Vermikompost yataklarından sızan suyun bile Sıvı Gübre adı altında satılabiliyor olduğunu unutmamalısınız. Bu sıvı içerisinde büyükbaş hayvan gübresinin tüm zaralı patojen ve bakterileri yoğun miktarda bulunmaktadır. Toprağınıza ve bitkinize geri dönüşü olmayan çok ciddi zararlar verebilirsiniz.

SIVI SOLUCAN GÜBRESİ ALIRKEN NELERE DİKKAT EDİLMELİ

Türkiyenin En Büyük Solucan Gübresi üretimi yapan kuruluşu Ekosol Tarım kurucu Genel Müdürü Burçin Karababa, Ekosol Tarım ve Hayvancılık A.Ş. MANİSA TESİSLERİ’nde özellikle Sıvı Solucan Gübresi alırken nelere dikkat edilmesi gerektiğini anlattı.

 

 

Sıvı Solucan Gübresi alırken nelere dikkat edilmesi gerektiğini EkosolBlog sayfalarımızda detaylı şekilde belirtilmiştir.

https://blog.ekosol.net/genel/sivi-solucan-gubresi-alirken-nelere-dikkat-edilmeli/

 

NEDEN EKOSOLFARM  ORGANİK %100 SOLUCAN GÜBRESİ?

Ekosol Tarım ve Hayvancılık San. Tic. A.Ş. Türkiye’de Eisenia Foetida Kırmızı Kaliforniya Solucanları ile Tarım Bakanlığı kontrollü ve Organik Sertifikalı Organik  %100 Solucan Gübresi üretimi yapan ilk kuruluştur.

Kurulduğu 2005 yılından bu yana sadece Organik Solucan Gübresi üretimi yapan Ekosol Tarım ve Hayvancılık A.Ş. sahip olduğu Eisenia Foetida Kırmızı Kaliforniya Solucan sayısı ve üretim kapasitesi ile Türkiye’nin Solucan Gübresi üretiminde en büyük kuruluşudur.

Üretimde süreklilik esasına dayanan EkosolFarm  Organik %100 Solucan Gübresi® üretim modeli çerçevesinde 2005 yılından bu yana üretilen her ürününde sabit içerik değerleri taşımaktadır.
Bu sayede Türk çiftçisi EkosolFarm  Organik %100 Solucan Gübresi®ni kullandığı tüm dönemlerde aynı güçlü etkiyi yakalayabilmektedir.

ekosolfarm sertifikalar

EkosolFarm  Organik %100 Granül Solucan Gübresi® ve EkosolFarm  Organik %100 Sıvı Solucan Gübresi® ürünlerinin tüm Ar-Ge çalışmalarını kendi bünyesinde bulunan mühendisleri ve danışman akademisyenleri ile tamamlamış,
T.C. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı‘nın yetkilendirdiği Ceres Kontrol ve Sertifikasyon Kuruluşu tarafından Organik Tarım’ın esaslarına dair yönetmelik çerçevesinde uygunluğu onaylanmış Türkiye’nin ilk Organik Solucan Gübresi‘dir.

 

 

Solucan Gübresi Nedir

Kırmızı Kaliforniya Kültür Solucanlarının dışkılarından elde edilen
EkosolFarm Organik %100  Solucan Gübresi özellikle sebze, meyve ve süs bitkilerinin verimini, dayanıklılığını, kalitesini arttırırken, doğal aromasını, nefasetini kazandırır, kök ve kök çevresinde ki hastalıklara karşı direnç sağlar.

 

 

Solucan Gübresi Ekosolfarm 10 kgEkosolFarm Organik %100 Solucan Gübresi® – Granül / Katı

EKOSOL TARIM’ın  EkosolFarm  markası ile ürettiği gübre Worm Casting yani %100 Solucan Gübresidir. 

Eisenia Foetida Kırmızı Kaliforniya Solucanlarına verilen mamanın %100’ünün solucanların sindirim sisteminden geçtiği, doğrudan dışkıladığı, içinde sindirim sisteminden geçmemiş herhangi bir madde kalmamış %100 Solucan Gübresidir.

10 Kg ve 25 kg. Çuval paketlerde satışa sunulmaktadır.

 

 

 

Sıvı Solucan Gübresi Ekosolfarm

 

EkosolFarm Organik %100 Sıvı Solucan Gübresi® 

EKOSOL TARIM‘ın  EkosolFarm Liquid Worm Fertilizer markası ile ürettiği Sıvı Solucan Gübresi;
paketlenmiş satışa hazır haldeki  EkosolFarm Granül / Katı %100 Solucan Gübresi‘nin,  sıvı üretim entegre tesisinde yeniden prosese girerek sıvılaştırılması ve bakterileri dorment halde tutmak için pH seviyesinin dengelendiği raf ömrü uzun konsantre bir gübredir. 1 Litre – 5 Litre 10 Litre ve 20 Litrelik özel kapaklı ambalajında satışa sunulmaktadır.

 

 

EKOSOL TARIM‘ın  ürettiği EkosolFarm Organik %100 Solucan Gübresi® ve EkosolFarm Liquid Worm Fertilizer  %100 Sıvı Solucan Gübresi

Meyve, sebze  ve tüm bitkilerin verimini, dayanıklılığını, kalitesini arttırırken, 
doğal aromasını, nefasetini kazandırır, kök ve kök çevresinde ki hastalıklara karşı direnç sağlar.

Solucanlar, üzerlerinde ve sindirim sistemlerinde bulunan ve onları koruyan vücut sıvılarını (Sölom Sıvısı) gübreye geçirir ve bu sıvı gübrede bitkilerde patojenlere karşı direnç sağlar.

Solucanların sindirim sisteminde, çok sayıda bitkiye yararlı mikroorganizmalar, azot fikse eden bakteriler, fosfat bakterileri, mikoriza mantarlar, antibiyotik etkisi yaratacak doğal büyüme hormonları, aminoasitler  ve enzimler bulunur. Gübreye geçen bu enzimler ve yoğun bitki besin elementleri bitkilerde sağlıklı ve hızlı gelişim sağlar.

 

,

EkosolFarm_Front3_cld_sml

 

Manisa’da 20.000 dönümlük arazide, 4.000 metrakare kapalı alanda faaliyet gösteren Türkiye’nin en büyük solucan gübresi üretim tesisi Ekosol Tarım Manisa Fabrikası’nda hem sıvı hem de katı formda EkosolFarm Organik Solucan Gübresi® üretimi yapmaktadır.

 

 Solucan Gübresi Nasıl Üretilir Video

solucan gübresi nedir

EkosolFarm Solucan Gübresi YouTube Kanalı